Każdy, kto mieszka w bloku, marzy o tym, by posiadać własny dom, najlepiej z ogródkiem. Dobrze, by był to dom oddalony od uciążliwych sąsiadów, którzy potrafią narzekać na hałas, zbyt głośną muzykę. Relaks w przydomowym ogrodzie to marzenie wielu osób. Z pozoru, bardzo łatwo takie marzenie można spełnić, jeśli tylko posiada się odpowiednie fundusze.
Z pozoru, wystarczy tylko wybrać działkę, projekt domu i firmę, która dom wybuduje. Potem już tylko urządzanie wnętrza i ogrodu. Tyle teorii - w praktyce bowiem jest to dużo poważniejsze przedsięwzięcie.
Przede wszystkim, zwiększa się zakres spraw, o które musimy się sami zatroszczyć. Mieszkając w bloku, nie interesowało nas to, jak zapewnić mieszkaniu dostęp do wody bieżącej i ogrzewania. W przypadku domów jednorodzinnych rozwiązanie tego problemu okazuje się kluczowe, zwłaszcza w przypadku działek nieuzbrojonych. Pojawia się wówczas problem, jak zaopatrzyć dom w bieżącą wodę.
Jeśli sieć wodociągowa znajduje się blisko naszej działki, możemy postarać się o podłączenie się do niej. Co jednak zrobić w przypadku, gdy koszty takiego podciągnięcia byłyby zbyt duże, bo sieć znajduje się daleko od naszej działki?
Wiele osób decyduje się w takich przypadkach na wiercenie studni głębinowej, z której zamierza czerpać wodę. Jest to świetne rozwiązanie, pod warunkiem, że zadbamy o to, by taką studnię podłączyć do profesjonalnych urządzeń, które będą się sprawdzać przy czerpaniu wody z głębokich studni.
Producenci pomp i hydroforów, oferują w tym względzie rozmaite rodzaje pomp, dopasowanych do typu sieci wodociągowej i wymagań, jakie będą przed nią stawiane. W przypadku głębokich studni wierconych, najlepszym rozwiązaniem jest wybór pomp głębinowych, które zatapia się w wodzie. Pompa połączona jest tu ze zbiornikiem, do którego tłoczy się wodę.
Jaka jest zasada działania pomp głębinowych, z czego są wykonane i dlaczego to właśnie na nie powinni się zdecydować przyszli właściciele domów jednorodzinnych? Pompy głębinowe przeznaczone są do studni wierconych, w których woda znajduje się na wysokości poniżej 8 metrów. W przypadku płytszych studni, wystarczą pompy odśrodkowe.
Specjalna budowa pomp głębinowych sprawia, że bez trudu można je umieszczać w wodzie. Silnik takiej pompy jest bowiem pokryty wodoszczelną powłoką, która zapobiega przedostawaniu się wody do urządzenia. Cała pompa musi być nie tylko wodoszczelna, lecz także odporna na rdzewienie, dlatego wśród głównych materiałów używanych do ich produkcji, znajduje się stal.
Pompa połączona jest z hydroforem, w którym umieszczony jest czujnik, nazywany presostatem. To właśnie ten czujnik odpowiada za uruchamianie i wyłączanie pompy, bez względu na to, czy jest to pompa odśrodkowa czy też głębinowa. Czujnik rejestruje różnicę ciśnień w zbiorniku, do którego wpompowywana jest woda. Wybierając pompę, nie możemy zapominać więc także o hydroforze.
Decydując się na zakup pompy głębinowej, warto pamiętać, że powinna być ona - podobnie jak hydrofor - dopasowana do funkcji, jaką ma spełniać. Przy wyborze urządzenia musimy się przede wszystkim sugerować wydajnością pompy. Powinniśmy także uwzględnić wysokość podnoszenia, czyli to, na jaką wysokość musi być wydobywana woda.
Najlepiej takie obliczenia pozostawić specjalistom, którzy pozwolą nam dobrać odpowiednią pompę i hydrofor. Wybór na własną rękę wiąże się z ryzykiem, że dobierzemy pompę o wydajności mniejszej niż pobór wody. W takim przypadku ani pompa, ani hydrofor, nie będą mogły właściwie spełniać swojej funkcji.