Przeglądając zdjęcia naszych dziadków, pradziadków zwracamy uwagę na studnie, które były podstawą sieci wodno- kanalizacyjnej i dostarczały wodę niezbędną do życia. Dziś, mimo tego, że istnieją nowoczesne instalacje wodno- kanalizacyjne ludzie co raz częściej powracają do zamierzchłych czasów i budują studnie. dlaczego? Może w celach estetycznych, dekoracyjnych? tego nie wie nikt. Warto jednak nieco bliżej przyjrzeć się nowoczesnym studniom i ich elementom składowym.
Aby móc przystąpić do budowy studni należy uregulować wszystko od strony prawnej, zyskać pozwolenie na budowę, etc. Dopiero wtedy można przystąpić do prac budowlanych. Pierwszym i podstawowym elementem prac budowlanych jest stworzenie studni głębinowej. W tego rodzaju studniach warstwa wodonośna znajduje się na poziomie minimum 8 metrów pod powierzchnią ziemi.
Gdy mamy już odpowiednią głębokość możemy przystąpić do kolejnego etapu, który wiąże się z zakupem odpowiedniego urządzenia, urządzenia, które będzie transportowało wodę ze studni do domu. Tym urządzeniem jest hydrofor. Hydrofor, to mechanizm wspomagający działanie pompy. To, dzięki niemu pompa załącza się dopiero wtedy, gdy w zbiorniku maleje ciśnienie i spada wartość wody, a nie za każdym razem kiedy odkręcamy kran. Hydrofor to urządzenie, dzięki któremu studnie wiercone głębinowe działają bez zarzutu i dostarczają nam odpowiedniej jakości wodę.