Hydrofor - profesjonalny dobór zestawu. Jak wybrać odpowiedni model?

Kiedy decydujemy się na zakup profesjonalnych urządzeń i sprzętów, począwszy od kosiarki do strzyżenia trawy, a skończywszy na hydroforach do sieci wodociągowej, za każdym razem powinniśmy skonsultować się z profesjonalnym doradcą, który pomoże nam wybrać taki typ urządzenia, który - w możliwe jak najlepszy sposób - będzie spełniał nasze oczekiwania.

Wiele osób jednak z takich profesjonalnych porad rezygnuje, próbując na własną rękę wybierać najlepsze urządzenia. Nie jest to działanie zbyt rozsądne, zwłaszcza w przypadku zaawansowanych urządzeń, których zakup wymaga uwzględnienia określonych parametrów.

Weźmy dla przykładu wspomniany już hydrofor. Oczywiście, możemy dobrać go samodzielnie, ale jeśli nie znamy się na specyfice działania tego urządzenia, lepiej nie ryzykować bądź wcześniej nadrobić wiedzę.

Hydrofor jest dziś podstawowym elementem w przydomowych sieciach wodociągowych. Jego działanie jest ściśle sprzężone z działaniem pompy tłoczącej wodę. Z tego też względu, wybierając hydrofor, należy mieć na uwadze typ pompy, z którą będzie współpracował.

Zwyczajowo, wyróżnia się dwa rodzaje pomp - samozasysające i głębinowe. Te pierwsze montowane są do studni płytkich, w których lustro wody znajduje się na głębokości 3-8 metrów. Nim więc dobrana zostanie pompa, musimy sprawdzić, jaką wysokość ma sama studnia. Jeśli lustro wody znajduje się poniżej ośmiu metrów, konieczny będzie zakup pompy głębinowej.

Najczęściej zarówno pompę, jak i hydrofor dobieramy na etapie kopania lub wiercenia studni. Wówczas można łatwo uwzględnić wszystkie urządzenia, tworzące sieć wodociągową na naszej działce.

Warto przy tym pamiętać, że - w przypadku studni głębinowych - konieczne będzie podłączenie pompy do instalacji elektrycznej, co wiąże się z koniecznością poprowadzenia wodoszczelnych przewodów. Wodoszczelną instalację elektryczną należy też podłączyć w pomieszczeniu, w którym ustawiać będziemy pompę odśrodkową.

Nie warto przy tym próbować takiej instalacji podłączać samodzielnie. Wystarczy jeden błąd w zakładaniu instalacji, by - w najlepszym przypadku - spalić urządzenie.

Co prawda, na internetowych forach roi się od wpisów użytkowników, którzy sami zakładali zestaw hydroforowy, ale - w większości przypadków - szybko okazuje się, że pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem urządzenia. Najczęściej problem wiąże się z połączeniem pompy ze zbiornikiem ciśnieniowym.

Jak więc powinno się prawidłowo ustawiać i regulować połączenie pompy z hydroforem? Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić, jest uruchomienie pompy. W zależności od mocy, pompa wolniej lub szybciej będzie tłoczyła wodę, przewodami tłocznymi przesyłając ją do zbiornika ciśnieniowego. Należy tu obserwować napełnienie wodą zbiornika. W kontrolowaniu tego stanu pomoże nam manometr.

Woda w zbiorniku zbiera się dopóki czujnik hydroforowy - presostat - nie określi, że w zbiorniku powietrze sprężyło się do określonej wartości. Wówczas woda jest wypychana ze zbiornika i przesyłana wężami do kranów. Aby zestaw hydroforowy płynnie współpracował z pompą, należy kilka razy powtórzyć załączanie i wyłączanie pompy.

Przed chwilą wspomnieliśmy, że w zbiorniku powinno się zbierać ciśnienie, aż do określonej, mierzonej wartości. Oznacza to ni mniej ni więcej, że zbiornik nie może być po brzegi wypełniony wodą. Oprócz wody, musi się w nim znaleźć powietrze. Nieprzypadkowo, wśród określeń zbiorników hydroforowych, mówi się o zbiorniku ciśnieniowym lub zbiorniku wodno-powietrznym.