Każda sieć wodociągowa, niezależnie od tego, czy jest większą całością dostarczającą wody do wielu mieszkań, czy też stanowi osobną sieć na potrzeby domu jednorodzinnego musi zostać wyposażona w hydrofor. Mówi się także o zestawach hydroforowych, choć w rzeczywistości są to pojęcia oznaczające to samo.
Hydrofor jest to mechanizm, którego zadaniem jest zapewnianie stałego ciśnienia w sieciach wodociągowych. Całe urządzenie składa się ze śrub, zaworów bezpieczeństwa i zaworów odcinających, jednakże najważniejsze jego części stanowi zbiornik hydroforowy, pompy występujące niekiedy w dużej ilości oraz presostat. Jak widać, hydrofor składa się ze stosunkowo niewielu części.
Dla osób, które nie mają z takimi urządzeniami kontaktu na codzień system działania, jakim kieruje się hydrofor wydaje się być dość enigmatyczny. Jeśli jednak przyjrzeć się mu bliżej, okazuje się, że jest to maszyna o niezbyt skomplikowanym charakterze, opierająca się na prostych zasadach działania. Najwięcej dzieje się we wspomnianym już zbiorniku ciśnieniowym, który jest największym elementem całej instalacji.
Jest on po części wypełniony wodą, a po części powietrzem. Kiedy do zbiornika wtłacza się kolejne litry wody, wzrasta ciśnienie powietrza. Kiedy przekracza ono określoną wartość, zostaje włączony presostat. Powietrze wypycha wodę ze zbiornika, co nadaje wodzie ciśnienie, w momencie gdy na przykład odkręcamy kran. Poziom wody w zbiorniku z kolei spada. Później cały cykl powtarza się i w ten sposób mamy stałe ciśnienie w sieciach wodociągowych naszych domów.